Zgodovina šole

Poljane so omenjene že v srednjem veku; to je bil predel Ljubljane, ki je bil redko poseljen. Tod so se razprostirala širna polja, zato ime Poljane.

Prebivalci Poljan so že pred vojno hrepeneli po svoji šoli, saj so otroci morali hoditi v oddaljeno šolo Ledino.

zg ucit zbor

Prvi učiteljski zbor OŠ Poljane

Po drugi svetovni vojni so na Poljanah, na Ambroževem trgu “zrasli” bloki, zato je bilo potrebno ustanoviti osnovno šolo. Prvotno (od 1954 do 1957) je OŠ Poljane imela svoje prostore v Domu Anice Černejeve. Vmes (1955) se je šola preimenovala v OŠ Narodnega heroja Toneta Tomšiča.
zg gradnja1 zg gradnja2
Gradnja nove šole
zg otvoritev Zgradba šole je po svoji obliki neobičajna, kar je bilo v 50-tih letih precej odmevno in sta si šolo ogledala celo Američana, zakonca Van Murik, ki sta izjavila, da kaj takega niti v Ameriki nista videla.

zg strop

Z gradnjo je bilo precej težav, zato ni bila najbolj kvalitetna, že naslednje leto po otvoritvi se je zrušil del stropne obloge v avli …