Vsako leto 16. oktobra po vsem svetu obeležujemo dan hrane. Letošnje geslo “Naša dejanja, naša prihodnost” nas spomni, da imamo odrasli veliko vlogo in odgovornost pri prehranjevalnih vzorcih, osveščenosti in odnosu do prehranjevanja za otroke in mladostnike.

V obdobju intenzivne rasti in razvoja je ključnega pomena zagotavljanje varne, raznovrstne in uravnotežene prehrane, ki je prilagojena posameznikovim prehranskim potrebam. Način prehranjevanja v otroštvu in mladostništvu nosi dolgoročne posledice na zdravju in vpliva na oblikovanje prehranjevalnih navad v kasnejšem življenju.

Kako lahko poskrbimo za oblikovanje zdravih navad?

• Imejmo skupne obroke. Ti povezujejo, dajejo občutek pripadnosti in krepijo veščine priprave hrane.
  • Poskrbimo za uravnotežene obroke. Naredimo svoje priljubljene jedi bolj zdrave, dodajmo kanček zelenjave.
  • Poiščimo ravnovesje med priporočenimi in odsvetovanimi živili. Priporočena hrana in pijača nam prinašata koristi, odsvetovana pa lahko zdravstvene težave.
  • Uporabljajmo lokalno pridelano hrano in osnovna živila. Izogibajmo se industrijsko pripravljeni hrani.